מילון מונחים

הפורמייקה היא מוצר תעשייתי המיועד בעיקר לציפוי משטחים ועשוי מנייר קראפט (נייר אריזה) מוספג במלמין נוזלי וכבוש בטמפרטורה גבוהה. הפורמייקה עשויה לרוב שתי שכבות, כאשר שכבת הבסיס היא בצבע חום כהה והשכבה העליונה צבעונית עם מרקם פני שטח מסוגים שונים. לפורמייקה שימושים שונים: ציפוי רהיטים (פנימי וחיצוני) על פלטות חתוכות מראשציפוי פלטות בתהליך הייצור (Post Forming) וכן פורמייקה רב שכבתית המשמשת לאלמנטים דקורטיביים.

מהו עץ לבוד? לוח עץ תעשייתי המורכב משכבות עץ ניצבות זו לזו ובשפה היומיומית מוכרים יותר כדיקט או סנדוויץ’. באופן יחסי לחומרים מרוכבים אחרים, עץ הלבוד נחשב חזק מאוד, למעשה עד לסוף מלחמת העולם השנייה היה חומר פופולארי גם לבניית מטוסים וכיום משמש לבניית רהיטים ובייחוד ארונות ומטבחים. טכנולוגיית ייצור העץ הלביד מאפשרת יצירת לוחות עבודה מעץ בממדים אשר לא תמיד ניתן לנסרם מתוך העץ הגולמי.

MDF עשוי משאריות נסורת ואבק שיוף ו/או מסיבי תאית, הנותרים לאחר ניסור גזע העץ העיקרי. החומר יוצר לראשונה בארצות הברית בשנת 1966 ומקורו בראשי התיבות Medium Density Fiberboard. בתהליך ייצור הלוחות מועברות שאריות העץ תהליך של סינון וניפוי, המיועד להפרידן לסיבים עדינים ואחידים, אלו מיובשים בתנור ומעורבים בדבק שרפי, ולאחר מכן נוצקים לתבניות שטוחות בהן ה-MDF נדחס בלחץ גבוה ומחומם לקבלת משטח אחיד וחלק הנחתך למידה המבוקשת.

באנגלית, Oriented Strand Board (לוח גדילי עץ ערוכים), כדי לייצרו סופגים את שבבי העץ בשרף, מניחים אותם בכיוונים שונים זה מזה ולאחר מכן מהדקים אותם ומדביקים בחום גבוה. התוצאה המתקבלת היא לוח עץ מתועש בעל מראה גס, עמיד וחזק.

המזונית היא למעשה תערובת של שבבי עץ עם או בלי דבק, אותם כובשים בלחץ גבוה ובטמפרטורה גבוהה. החומר בעל משקל סגולי קטן יחסית ומשמש בעיקר כחלק אחורי של ארונות ולתחתיות מיטה. עובי הלוח משתנה ונקבע לפי כמות תערובת העץ והדבק.

הסיבית היא לוח המיוצר מסיבי עץ עדינים המעובדים עם שרף (דבק) ומסודרים בצורה אחידה לכל עובי הלוח שעובר תהליכי אידוי וכבישה בטמפרטורה ולחץ גבוהים. חוזק ואיכות הלוח נקבעים בהתאם לצפיפות הסיבים סוג השרף ונתוני תהליך הכבישה. על גבי הסיבית מגיע ציפוי מלמין שמהווה מגן עמיד מפני חומרים שונים כמו גם נגד קרינת השמש.

לא מצאתם את המידע שחיפשתם? צרו עמנו קשר ונשמח לענות על כל שאלה.

צור קשר